logo
  1. ALDI
  2. Deals
  3. Valid until 06/10/2026
ADVERTISEMENT

ALDI sales

Valid from 30 September 2026 to 6 October 2026

ADVERTISEMENT
SpecialBuys™ Grill thrills - Catalogue valid from 30 September to 6 October 2026 - page 16
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at ALDI: Festive Delights and Pantry Staples

Get ready for some fantastic grocery savings as ALDI rolls out its latest weekly specials across Australia from September 30th to October 6th. This week, shoppers can look forward to a delightful range of festive treats perfect for any occasion, alongside everyday pantry staples at great prices. ALDI continues to be a go-to destination for budget-conscious families seeking quality groceries and household essentials without compromising on taste or value. Don't miss out on these limited-time offers, available while stocks last!

Festive Baking & Sweet Treats

Embrace the upcoming festive season with ALDI's array of delicious baked goods and sweet indulgences. From traditional cakes to delicate biscuits, there's something to satisfy every craving.

  • Mantovani Traditional Panettone 900g/750g – now $9.99 (save $5.00) A classic Italian fruit bread, perfect for sharing or as a gift.
  • Mantovani Panettone 100g – now $3.99 A smaller, convenient size for a personal treat.
  • Chocolate Chip or Traditional Fruit Panettone 100g – now $3.99 Flavoured versions of the beloved Panettone.
  • Festive Selection Red Christmas Cake 90g – now $1.99 ($2.21 per 100g) Individually portioned festive cakes, ideal for stockings or small gatherings.
  • Elegance Wafer Rolls 350g – now $4.49 Crispy wafer rolls available in Vanilla or Chocolate, perfect with coffee or as a dessert accompaniment.
  • Pudding & Cream Festive Fudge 125g – now $3.99 A rich and decadent fudge to enjoy during special moments.
  • Premium Soft Gingerbread Cookies 200g – now $3.99 ($1.15 per 100g) Soft and chewy gingerbread, a delightful festive cookie.
  • Pfeffernüsse 200g – now $2.29 Traditional German spice cookies, offering a unique flavour profile.
  • Festive Selection Butter Shortbread Fingers 300g – now $3.99 ($1.33 per 100g) Buttery and crumbly shortbread, a classic biscuit for any occasion.
  • Festive Selection Mini Fruit Mince Pies 6pk/360g – now $3.99 ($1.11 per 100g) A must-have for any festive spread, these mini mince pies are bursting with flavour.
  • Queen's Traditional Danish Butter Cookies 300g – now $5.99 ($1.32 per 100g) Premium Danish butter cookies in a decorative tin, perfect for gifting.
  • Traditional Danish Butter Cookies 200g – now $5.99 Another delightful option for authentic Danish butter cookies.

Take advantage of these festive baking and sweet treat deals before the promotion ends.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Maximise your grocery budget this week by taking advantage of ALDI's competitive pricing on festive treats and pantry essentials. Comparing weekly flyers and planning your purchases around these limited-time offers is a smart way to stock up on your favourite items at a fraction of the usual cost. Don't miss the opportunity to grab these high-value deals while they're available, ensuring you're well-prepared for any upcoming celebrations or simply enjoying everyday savings.

Plan Your Shopping with SavingsHub 365

Curious about more grocery specials across Australia? Browse the full ALDI flyer on SavingsHub 365 to discover all the category-specific deals and compare the latest promotions. Stay ahead of the curve by tracking upcoming offers and shop more efficiently with our comprehensive savings tools.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on SavingsHub 365 and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.