IGA sales
Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026
Weekly Grocery Specials at IGA: Top Discounts and Limited-Time Offers
Get ready for some fantastic grocery savings with IGA's 3-day specials, running from Friday 2nd October to Sunday 4th October. This week's flyer is packed with pantry staples, household essentials, and delicious treats at unbeatable prices. Don't miss out on these limited-time offers designed to help Australian shoppers stock up and save.
Supermarket / Grocery
This week's IGA flyer focuses on everyday groceries, offering significant discounts on popular brands and essential items. Shoppers can look forward to half-price deals and hot buys across a range of products perfect for refreshing your pantry and fridge.
- Reese's Pieces Chocolate 140g or Peanut Butter Cups 39g-42g – now $1.50 (save $1.50) A sweet treat for any occasion, perfect for snacking or baking.
- Pepsi 30x375mL Selected Varieties – now $26.00 ($2.31 per Litre) Stock up on your favourite soft drinks with this multi-pack special.
- Lotus Biscoff Spread Crunchy 400g or Smooth 400g – now $4.95 (save $2.55) The perfect accompaniment to toast, desserts, or just a spoonful straight from the jar.
- Fountain Tomato or Barbecue Sauce Value Pack 2 Litre – now $4.95 ($0.25 per 100mL) A kitchen essential for all your favourite meals, now in a convenient large size.
- Bulla Creamy Classics Ice Cream 2 Litre Selected Varieties – now $5.95 ($0.30 per 100mL) Indulge in this popular Aussie ice cream, available in various delightful flavours.
- Chiko Original Rolls 4 Pack 650g – now $5.50 (save $2.50) A convenient and tasty snack option for the whole family.
- Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties – now $4.95 (save $5.55) Keep fresh all day with this great value offer on a trusted personal care brand.
- Fussy Cat Grain Free Dry Cat Food 500g Selected Varieties – now $3.25 ($0.65 per 100g) Nutritious grain-free food for your feline friend, ensuring they get the best.
- V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg Selected Varieties (Refreshed Wet Pet Food) – now $4.95 (save $1.85) Wholesome and delicious wet food for your canine companion, offering great value.
Take advantage of these grocery deals before the promotion ends.
Top Deals This Week at IGA
- Half Price Reese's Pieces or Peanut Butter Cups: A fantastic sweet treat bargain, perfect for satisfying cravings.
- Large Size Fountain Sauces: Get more for your money with the 2-litre value pack – a must-have for any kitchen.
- Bulla Ice Cream 2 Litre: A generous tub of classic ice cream at a brilliant price, ideal for family dessert time.
Smart Savings with This Week’s Promotions
Making smart shopping choices is easy with IGA's weekly specials. By comparing these flyer deals and focusing on buying essential groceries and household items while they are discounted, you can significantly reduce your weekly spend. Don't let these limited-time promotions pass you by – plan your shop and maximise your savings.
Plan Your Shopping with SavingsHub 365
Ready to fill your trolley with savings? Browse the full IGA flyer on SavingsHub 365 to compare all the category-specific deals. Track upcoming promotions and shop efficiently to make the most of your budget.
Find the best weekly grocery deals and category-specific promotions across Australia on SavingsHub 365 and start saving today.
