logo
  1. IGA
  2. Deals
  3. Valid until 04/10/2026
ADVERTISEMENT

IGA sales

Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026

ADVERTISEMENT
3 DAY SPECIALS - Catalogue valid from 2 October to 4 October 2026 - page 2
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at IGA: Top Deals and Limited-Time Offers

Get ready to stock up your pantry and fridge with IGA's fantastic 3-Day Specials, running from Friday, October 2nd to Sunday, October 4th. This week's flyer is packed with incredible grocery deals designed to help Australian shoppers save on everyday essentials and popular treats. Whether you're looking for pantry staples, frozen favourites, or convenient snacks, IGA has you covered with savings you won't want to miss.

Grocery & Pantry Staples

Load up on your favourite treats and household necessities at great prices.

  • Reese's Pieces Chocolate 50g or Peanut Butter Cups 39-42g – now $1.40 ea Indulge in these classic American chocolate treats, perfect for a sweet snack or sharing. Selected varieties available.
  • Fountain Tomato or Barbecue Sauce 2L – now $5 ea A pantry essential for any barbecue or meal. Grab this large family-sized bottle for your kitchen.
  • Birds Eye Steam Fresh Vegetables 450g – now $2.70 ea Convenient and healthy, these steamed vegetables are ready to heat and serve, making meal prep a breeze. Available in selected varieties, $6 per kg.
  • Chiko Original Rolls 4 Pack or Corn Jacks 5 Pack – now $5.50 ea Aussie favourites for a quick and easy snack, perfect for lunchboxes or after-school treats.
  • Bulla Creamy Classic Sundae 4 Pack – now $6.25 ea Cool down with these classic ice cream cones, a perfect treat for the whole family. Selected varieties, $1.08 per 100mL.
  • Ajax Multipurpose Wipes 110 Pack – now $5.50 ea Keep your home sparkling clean with these handy multipurpose wipes. A practical choice for everyday cleaning tasks, $5 per 100 units.
  • Fussy Cat Grain Free Chicken & Turkey with Cranberry 500g – now $3 ea Nourish your feline friend with this premium grain-free cat food, offering complete and balanced nutrition. Selected varieties, $6 per kg.
  • Pepsi 30 x 375mL – now $26 ea Stay refreshed with this bulk pack of Pepsi, perfect for parties or keeping your fridge stocked. Selected varieties, $2.31 per Litre.
  • Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL – now $4.75 ea Keep fresh all day with this trusted antiperspirant. Available in selected varieties, $1.90 per 100mL.
  • Finish Dishwasher Deep Cleaner 250mL – now $6 ea Ensure your dishwasher is running efficiently and sparkling clean with this powerful deep cleaner.
  • V.I.P. Chunckers Fresh Dog Food 1kg – now $4.50 ea Provide your dog with delicious and nutritious fresh food. Selected Varieties, (Dog Food) 45c per 100g.

Take advantage of these grocery and household deals before the promotion ends.

Top Deals This Week

  • Pepsi 30 x 375mL – now $26 ea: A fantastic price for a family-sized carton of your favourite soft drink.
  • Birds Eye Steam Fresh Vegetables 450g – now $2.70 ea: A great opportunity to grab healthy and convenient frozen vegetables at a significant discount.
  • Reese's Pieces Chocolate 50g or Peanut Butter Cups 39-42g – now $1.40 ea: An irresistible offer for chocolate lovers looking for a sweet treat.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Smart shopping involves keeping an eye on your local IGA's weekly flyers to snag essential groceries and treat items at reduced prices. Comparing these limited-time offers helps you maximise your budget and ensure you're getting the best value for your money. Don't miss out on these category-specific discounts on pantry staples and popular snacks.

Plan Your Shopping with SavingsHub 365

Visit SavingsHub 365 to browse the full IGA flyer and discover all the category-specific deals available this week. Compare prices, plan your shopping list, and make the most of these limited-time promotions across Australia.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on SavingsHub 365 and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.